Jaglanka z prażonym jabłkiem i orzechami
Jednym z ulubionych dań z mojego dzieciństwa jest ryż gotowany na mleku zapiekany z jabłkami, cynamonem i masłem. Do tej pory bardzo lubię to ciepłe danie, szczególnie jesienią i zimą. Przygotowanie go zajmuje jednak trochę czasu więc przygotowałam znacznie szybszą i nieco zdrowszą alternatywę. Jaglanka z prażonym jabłkiem z dodatkiem chrupiących orzechów nerkowca. A jakie są Twoje ulubione dania z dzieciństwa? Może ktoś w szczególny sposób je dla Ciebie przyrządzał? Z przyjemnością poczytam Twoich smakowitych wspomnień.
Ta jaglanka z prażonym jabłkiem, cynamonem i orzechami jest po prostu obłędna. Jestem pewna, że posmakuje całej Twojej rodzinie.
Jaglanka z prażonym jabłkiem i orzechami - składniki na 2 porcje
- 100 g kaszy jaglanej
- 500 ml mleka 2% tł.
- 1 jabłko
- cynamon
- 30 g orzechów nerkowca
Jaglanka z prażonym jabłkiem i orzechami - przygotowanie
- Kasze jaglaną przepłucz wrzątkiem, aby pozbyć się goryczy i ugotuj na mleku do miękkości na małym ogniu. Jeśli kasza wchłonie całe mleko ale nadal będzie twardawa możesz dolać trochę wody i pogotować jeszcze chwilkę.
- Gdy kasza się ugotuje przykryj ją i odstaw chwilkę.
- Jabłko obierz, pokrój w kostkę i upraż w garnku z małą ilością wody, dodaj cynamon.
- Do ugotowanej kaszy dodaj jabłko i orzechy nerkowca.
Wartość odżywcza 1 porcji
Kaloryczność: 420 kcal
Białko: 16 g
Tłuszcze: 12 g
Węglowodany: 62g
Wskazówki
- Orzechy nerkowca możesz zamienić na włoskie.
- Jeśli masz alergie zamiast mleka krowiego możesz użyć napoju roślinnego.
- Kaszę możesz namoczyć przed gotowaniem, zwiększy to wchłanianie żelaza. Jeśli zależy Ci aby posiłek był dobrym źródłem żelaza (bo np. ograniczasz mięso ugotuj kaszę na wodzie lub napoju roślinnym bez dodatku wapnia. Wapń obniża wchłanianie żelaza.
Kasza jaglana to dobre źródło żelaza, o które należy dbać już podczas starań ponieważ w trakcie ciąży będziesz potrzebowała jego zasobów aby dostarczyć odpowiednią ilość tlenu do swoich tkanek i dziecka.
Posiłek możesz wzbogacić dodatkowo w odrobinę zarodków pszennych bogatych w witaminę E- witaminy płodności..
Cynamon zawarty w posiłku pomoże w stabilizacji poziomu glukozy we krwi.
Zapasy żelaza u dzieci urodzonych w terminie wystarczają na ok. 4-6 miesięcy. Dlatego też już od początku rozszerzania diety należy zadbać aby posiłki dziecka były bogate w ten pierwiastek (mleko mamy i modyfikowane nadal pozostają ważnym źródłem żelaza w diecie dziecka). Przygotowując posiłek dla niemowlaka ugotuj kaszę na napoju roślinnym (poza ryżowym) lub wodzie. Orzechy podaj w formie zmielonej.
Jeśli Twoje dziecko ma kilka miesięcy pomiń dodatek cynamonu. Jest on zdrową przyprawą i nie jest zakazaną w żywieniu dzieci jednak nie jest najlepszy dla niemowląt z uwagi na zawartość kumaryny, która może być potencjalnie toksyczna (uszkodzenie nerek, wątroby). Cynamonu nie używamy w bardzo dużych ilościach więc trudno przekroczyć bezpieczne dawki. Jeśli chcesz podać cynamon starszemu dziecku wybierz cynamon cejloński (mniejsza zawartość kumaryny) dostępny w sklepach ze zdrową żywnością. Powszechnie dostępny odmiany Cassia, zawiera znacznie więcej kumaryny.